29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
25 sierpnia, 2019

Sposoby na skuteczną ochronę słuchu pracowników

Autor 0 2149 Views

Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni być świadomi potrzeby stosowania środków ochrony słuchu w miejscu pracy. Bywa, że potrzeba ta pozostaje niezauważona, a pracownicy stopniowo tracą słuch. Tym samym jakość ich życia znacząco się pogarsza. Zdarza się także, że tak pracodawca, jak i pracownik widzą potrzebę ochrony słuchu, jednak nie wiedzą, jak ją zapewnić. Wybierają ochronę niewystarczającą, bądź też taką, która jest uciążliwa i niepotrzebnie utrudnia pracę. Można zwrócić się do specjalistów o radę, bądź samodzielnie zapoznać się z tematem i trafnie wybrać odpowiedni sposób na skuteczną ochronę słuchu pracowników.

Czym jest praca w hałasie?

Hałas to wszelkie niepożądane, drażniące, szkodliwe i uciążliwe dźwięki. Mogą one być zarówno szkodliwe, jak i uciążliwe, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Najczęściej źródłem niebezpiecznego dla zdrowia dźwięku są maszyny bądź procesy produkcyjne. Przyjęło się, że nadmierny hałas musi być długotrwały, aby mógł trwale uszkodzić słuch. Dlatego też uważa się, że  duże natężenie dźwięków na koncertach, bądź innych wydarzeniach masowych, nie stanowią poważnego zagrożenia. Jednak nie do końca jest to prawda. Przede wszystkim hałas nie musi być długotrwały, by wywołać poważne problemy ze słuchem. Dodatkowo warto wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na hałas może skutkować także zaburzeniami ze strony błędnika i mózgu. Osoby na co dzień pracujące w hałasie mogą doświadczać także zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, bólów głowy, a w dalszej konsekwencji również depresji, mniejszego czasu reakcji i zmniejszonej odporności.

Kiedy stosować ochronę słuchu w miejscu pracy?

Potrzeba stosowania ochrony słuchu w miejscu pracy regulowana jest Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 217, poz. 1833. z późn. zm.). Określono w nim dokładne limity hałasu, w jakich człowiek jest w stanie pracować przez dłuższy czas:

  • dla poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do 8–godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy lub poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do tygodnia pracy – wartość najwyższych dopuszczalnych natężeń wynosi 85 dB
  • maksymalny poziom dźwięku  nie może przekroczyć 115 dB
  • szczytowy poziom dźwięku nie może przekroczyć wartości 135 dB

Jak skutecznie chronić słuch pracowników?

Istnieje jednak sposób na bezpieczną dla słuchu pracę w hałasie. Zabezpieczenia, o jakich mowa, są niedrogie, a odpowiednio dobrane gwarantują bardzo wysoką skuteczność. W sklepach z artykułami BHP można więc znaleźć wkładki przeciwhałasowe oraz nauszniki przeciwhałasowe.

Wkładki przeciwhałasowe

Wkładki przeciwhałasowe noszone są w wewnętrznym kanale słuchowym lub małżowinie usznej. Zasada ich działania opiera się na szczelnym zamknięciu kanału słuchowego; są one dość małe, a pracownicy cenią je za wygodę użytkowania. Dzięki wykonaniu z miękkich, łatwo poddających się materiałów, mogą z powodzeniem zostać dopasowane do kanału słuchowego oraz małżowiny usznej o bardzo różnym kształcie. Wkładki przeciwhałasowe występują w wersji do jednorazowego oraz wielorazowego użytku. Ponadto dostępne są jako dwa osobne elementy, połączone sznurkiem, bądź też pałąkiem czy sprężyną dociskową. Kupując wkładki przeciwhałasowe należy pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru dopasowanym do konkretnego pracownika lub grupy pracowników. W przeciwnym razie wkładki zarówno za duże, jak i za małe, mogą okazać się nieskuteczne.

Nauszniki przeciwhałasowe

Nauszniki przeciwhałasowe to metoda zewnętrznej ochrony słuchu. Składają się dwóch czasz, które szczelnie obejmują małżowiny uszne przylegając do głowy. Wyściełane są miękkimi poduszkami uszczelniającymi, które wypełnione są pianką z tworzywa sztucznego. Pracodawca i pracownik mogą wybierać spośród nauszników niezależnych, gdzie czasze tłumiące połączone są jedynie sprężyną dociskową, nauszników połączonych pałąkiem na czubku głowy, bądź też z tyłu na karku oraz nauszników nahełmowych. Dodatkowo na rynku można znaleźć także nauszniki z układami elektronicznymi, czyli nauszniki z aktywną redukcją hałasu, z regulowanym tłumieniem lub z łącznością bezprzewodową.

Źródło: Glovex – import i dystrybucja BHP

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *