25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
29 sierpnia, 2019

Po pierwsze – ekonomia. Zainwestuj w gaz propan, bo to się opłaca każdemu!

Autor 0 14113 Views

pixaRosnące koszty życia skłaniają zdecydowaną większość z nas do szukania oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Istnieją dziedziny życia, gdzie w żaden sposób nie da się oszczędzić. Jednak są i takie, gdzie oszczędności mogą być znaczne. Ogrzewanie domu to coś, z czego w żadnym razie nie możemy zrezygnować. Jednak zmieniając metodę ogrzewania i stosowane paliwo możemy sporo na tym zaoszczędzić. Ważne jest tu jednak ekonomiczne podejście. Należy zauważyć, że spory koszt inwestycji początkowej w szybkim czasie zwróci się, a w kieszeni każdego roku będzie zostawać dużo pieniędzy zaoszczędzonych na opale.

Instalacja na gaz propan w domu

Gaz propan jako materiał opałowy coraz bardziej umacnia się na rynku i z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników i użytkowników. Dodatkowo dotychczasowi użytkownicy tego rozwiązania bardzo je sobie chwalą i są z niego wyjątkowo zadowoleni. Wpływ na taki stan ma kilka czynników, w których gaz propan bije inne rozwiązania na głowę. Przede wszystkim jest to jedno z najbardziej ekologicznych paliw opałowych, jakie obecnie dostępne są na rynku. W drugiej kolejności warto wspomnieć o wygodzie użytkowania, jaką gwarantuje. Nie bez znaczenia pozostaje także wielofunkcyjność tego gazu, która jest szczególnie cenna wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci gazu ziemnego, a użytkowanie kuchenek elektrycznych i bojlerów na wodę dodatkowo podnosi rachunki za prąd. Jednak cechą, która dla większości użytkowników może być najważniejsza jest ekonomia; ogrzewania gazem propan jest po prostu opłacalne finansowo, gdyż jest to metoda wyjątkowo oszczędna i wydajna.

Koszt inwestycji początkowej – czy na pewno to się opłaca?

W kontekście ekonomii wielu użytkowników wymaga, że już na etapie wdrażania i budowy domowej instalacji na gaz będą mogli zaoszczędzić. Niestety zawsze inwestycja początkowa musi pociągnąć pewne koszty. W przypadku ogrzewania gazem propan należy uwzględnić w nich wykonanie projektu całej instalacji, jest on niezbędny, aby zachowane zostały wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Pozostałe koszty to zakup kotła kondensacyjnego, zbiornika na gaz i ewentualne koszty adaptacji kotłowni. Ważne jest, że przy tych wszystkich kosztach nie jest wymagana wymiana kaloryferów. I to niezależnie od tego czy są to tradycyjne grzejniki podokienne, czy też nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Kocioł na gaz propan można z łatwością połączyć z istniejącymi już w domu kaloryferami. Wydaje się jednak, że to sporo kosztów jak na początek. Być może rzeczywiście. Jednak dużo ważniejsze jest to w jakim czasie te koszty nam się zwrócą. W przypadku instalacji grzewczej na gaz propan możemy mieć pewność, że tak będzie. Wysokość oszczędności i czas, po jakim inwestycja się zwróci, zależy również od posiadanej wcześniej formy ogrzewania. Jednak już po niedługim czasie użytkowania instalacji gazowej, niskie ceny gazu propan z pewnością utwierdzą nas w przekonaniu, że była to dobra inwestycja.

Tankowanie gazu propan – łatwe oszczędzanie

Tankowanie gazu propan nie jest kłopotliwe, a co ważniejsze, jest tanie. Ze strony technicznej za całość odpowiada dostawca gazu. Wystarczy telefonicznie umówić się z nim na uzupełnienie zapasu gazu w zbiorniku. W umówionym dniu zjawia się nieduża autocysterna, a jej obsługa podłącza całą instalację i zajmuje się uzupełnianiem gazu w zbiorniku na posesji. Nie jest to proces czasochłonny. Płatność odbywa się bezpośrednio po tankowaniu lub też na podstawie faktury z odroczonym terminem płatności. Niektórzy dostawcy oferują również płatność ratalną. Wszystko zależy od dostawcy i tego, jakie rozwiązanie preferuje klient. Dobrze jest także wiedzieć, jak można zaoszczędzić na tankowaniu gazu i że w ogóle jest to możliwe.

Ceny gazu propan zmieniają się w ciągu roku. Lato jest czasem, kiedy są one najniższe. Mimo już niskich stawek za litr gazu, tankując latem można dodatkowo zaoszczędzić około 20-40 groszy na litrze. Różnice te zależą od konkretnego roku, notowań hurtowych gazu oraz regionu Polski. Wydaje się, że kilka groszy oszczędności to niewiele. Jednak uzupełniając całą pojemność zbiornika na gaz propan paliwem, które ma wystarczyć na cały rok, oszczędność może sięgać nawet 1200 zł. Jest to naprawdę solidna suma, która udowadnia ekonomiczność ogrzewania gazem propan, a nawet uzasadnia wydatki pokrywające koszty inwestycji początkowej.

Źródło; LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *