25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
15 września, 2019

Zalety posiadania fotowoltaiki zamontowanej na gruncie

Autor 0 2810 Views

Obecnie  coraz więcej uwagi poświęca się pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Jej produkcja z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, stale zyskuje na popularności. Tego rodzaju  instalacje przekształcają słoneczne światło w energię elektryczną, nie wymagają również dodatkowego zasilania, gdyż same wytwarzają prąd. Wytworzona tym sposobem energia może być wykorzystana do celów bytowych, czyli na przykład przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także produkcyjnych, na przykład do zasilania wewnętrznych instalacji.

Zasada działania systemu fotowoltaicznego jest prosta. Panele zamieniają energię, która pochodzi z promieniowania słonecznego na prąd stały. Prąd zmienny, czyli taki, który płynie w domowej instalacji elektrycznej, jest uzyskiwany dzięki falownikowi, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego właśnie na prąd zmienny. Prócz paneli oraz falownika w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą również przewody, które łączą wszystkie elementy i odpowiednie zabezpieczenia.

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Prawidłowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych ma wpływ na efektywność całej instalacji oraz na jej opłacalność. Aby mogły one osiągnąć maksymalną wydajność trzeba umieścić je w miejscu niezacienionym oraz ustawić w optymalnej pozycji, dzięki czemu będą mogły absorbować jak najwięcej promieniowania słonecznego. Należy również przymocować je tak, by nie zagrażał im wiatr oraz śnieg. Najczęściej panele PV są montowane na dachach budynków albo na gruncie.

Warto mieć na uwadze, iż tego rodzaju panele są dosyć ciężkie. Z tego względu ich zamocowanie na dachu budynku nie zawsze jest możliwe. Ponadto ograniczeniem może być sam kształt dachu. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zamontowanie fotowoltaiki na gruncie.

Zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie trzeba przeznaczyć na ich usytuowanie nieco terenu. Należy zatroszczyć się o to, by na wyznaczonej powierzchni zmieściły się wszystkie moduły fotowoltaiczne, a także pamiętać o zachowaniu między nimi odpowiedniej odległości tak, aby wzajemnie się nie zacieniały. Warto sprawdzić również, czy w przyszłości nie są planowane w pobliżu miejsca ich montażu żadne duże obiekty, które mogłyby taką instalację zasłaniać przed słońcem.

Posiadając odpowiedni teren można zainstalować znacznie większy system naziemny niż miałoby to miejsce w przypadku instalowania paneli na dachu budynku, a w efekcie wygenerować więcej energii.

W tym wypadku istnieje również  szansa lepszej optymalizacji ustawienia modułów, można bowiem skierować je dokładnie na południe, a także pod właściwym kątem, co sprawi, iż instalacja będzie pracowała z możliwie największą wydajnością. Panele są również lepiej wentylowane, co prowadzi do ograniczenia strat, które występują wskutek nagrzania się podczas upałów. 

Warto pamiętać, że panele wymagają co jakiś czas przeprowadzania czynności konserwacyjnych. Często zachodzi również potrzeba ich wyczyszczenia, a zdecydowanie łatwiej to można uczynić w przypadku posadowienia instalacji na gruncie. Również zimą, kiedy spadnie śnieg, panele będą bardziej efektywne, ponieważ wystarczy usunąć biały puch jedynie z ich podstawy, a to pozwoli zsunąć się reszcie śniegu.

Konstrukcję fotowoltaiczną usytuowaną na ziemi można ponadto wyposażyć w specjalny system nadążny, który będzie obracał panele w kierunku słońca, co pozwoli zwiększyć ich wydajność nawet o 30%.

Nie zapominajmy jednak, by przed montażem systemu sprawdzić, jakiej jakości jest gleba, uwzględniając przy tym ciężar całej konstrukcji. W Polsce na wszelkiego rodzaju instalacje fotowoltaiczne usytuowane na gruncie o mocy nieprzekraczającej 50kW nie są wymagane żadne zezwolenia, wyjątkiem jest jedynie instalacja, która jest na stałe przytwierdzona do podłoża przy pomocy fundamentów, a wówczas trzeba uzyskać pozwolenie na budowę przyznawane na ogólnych zasadach

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *