Wiadomości z tagiem Uniwersytety  RSS
Cynamonowy sposób na termogenezę

Dodano: 22.11.2017 7:15 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan rozszyfrowali, w jaki sposób składnik cynamonu może pomóc w walce z otyłością.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ponad 20 procent opolskich seniorów nie czuje się bezpiecznie w domu. Prelekcje i konferencja w Opolu

Dodano: 21.11.2017 12:40 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu - to wyniki badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec badała zjawisko przemocy wobec seniorów, a wyniki zaprezentowała podczas konferencji „Opolski senior w obliczu wyzwań”, która dziś (21.11) odbywa się w Opolu.- Dotarliśmy do 80 osób po 60. roku życia, które nie wychodzą z domu. Badania były bardzo trudne, seniorzy często nie chcieli rozmawiać - mówi prof. Anna Weissbrot-Koziarska. - Najczęściej stosowanym rodzajem przemocy jest przemoc psychiczna, czyli różnego rodzaju groźby, szantaż, wytykanie niepełnosprawności. Badani wskazywali, że doświadczają głównie przemocy od osób obcych, jednak 11 proc. badanych wskazało, że przemocy doświadczają od własnych dzieci. Ciekawą informacją jest też to, że 76 proc. badanych twierdzi, że system prawny nie zapewnia im odpowiedniej ochrony - mówi autorka badań. Podczas konferencji rozmawiano także o depresji wśród starszych osób i wykluczeniu cyfrowym. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, m.in. z Opola, Kluczborka czy Namysłowa. - Sposobów na aktywizację mamy sporo - mówi Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator Centrum Informacyjno-Edukacyjnego „Senior” w Opolu. - Np. w poniedziałki ...

Źródło: radio.opole.pl

Prof. Dorota Gondek-Rosińska – „Fale grawitacyjne – Nobel 2017”

Dodano: 20.11.2017 21:02 | 1 odsłon | 0 komentarzy

W dniu 23 listopada o godz. 18:00 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, sala 0.03) prof. Dorota Gondek-Rosińska wygłosi wykład z serii "Zapytaj fizyka" zatytułowany "Fale grawitacyjne - Nobel 2017".
Wykłady "Zapytaj fizyka", wygłaszane przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki, odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: kulturalnie.waw.pl

jutro, 21 lis 23:00 (Planete+) - Człowiek i szympans. Jak mało nas różni?

Dodano: 20.11.2017 17:34 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Dokumentaliści szukają odpowiedzi na pytanie, czy szympansy przekazują wiedzę innym członkom stada. Naukowcy z uniwersytetu w Neuchâtel badają, jak...

Źródło: teletydzien.interia.pl

Ministerstwo wesprze finansowo Uniwersytety Trzeciego Wieku

Dodano: 20.11.2017 14:05 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Uniwersytety Trzeciego Wieku z województwa świętokrzyskiego będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze na swoją działalność. W ramach programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w przyszłym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże na rozwój tych placówek dodatkowe 350 tysięcy złotych.

Wulkan Öraefajökull budzi się po 290 latach. "Spod lodowca spływa woda, czuć siarkę"

Dodano: 20.11.2017 11:41 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Po 290 latach w uśpieniu jeden z największych wulkanów na Islandii daje o sobie znać. "To niepokojące informacje. Wulkan Öraefajökull jest niebezpieczny, a wokół niego żyje wielu ludzi. Kilka wsi leży wprost na jego zboczach" - zaznaczył Reynir Bödvarsson, sejsmolog z uniwersytetu w Uppsali.

Źródło: fakty.interia.pl

"Papier toaletowy nie wywołujący krwawienia w okolicach odbytu". Kuriozum na uniwersytecie

Dodano: 20.11.2017 9:50 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Student Uniwersytetu Warszawskiego zaapelował o wprowadzenie "innowacyjnego przejścia z papieru toaletowego wywołującego krwawienie w okolicach...

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Król Norwegii Harald V trafił do szpitala

Dodano: 19.11.2017 23:01 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Król Norwegii Harald V trafił do szpitala z powodu infekcji. Jak poinformował w komunikacie pałac w Oslo, "Jego Wysokość został hospitalizowany w piątek i jest leczony w stołecznym Szpitalu Uniwersyteckim. Jego stan jest zadowalający, król czuje się już lepiej".

Źródło: fakty.interia.pl

Starsze wiadomości »
reklama