16 kwietnia, 2024
  • 16 kwietnia, 2024
25 sierpnia, 2019

USG jamy brzusznej – zgłoś się na badanie przy przewlekłym bólu brzucha

Autor 0 2915 Views

Dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej są nieprzyjemną i uciążliwą przypadłością. Dodatkowo, jeśli bóle mają charakter przewlekły, tym bardziej wymagają odpowiedniej diagnozy. Najłatwiej i najskuteczniej jest skorzystać z diagnostyki obrazowej. W tym zakresie badanie USG jamy brzusznej sprawdza się doskonale. Zanim jednak udamy się na takie badanie, warto wiedzieć, jakie są najważniejsze wskazania do jego wykonania, a także jaki jest jego przebieg i jak prawidłowo się do niego przygotować. O tym wszystkim dowiecie się z poniższego tekstu.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Ból, szczególnie przewlekły, jest najważniejszym i najbardziej dokuczliwym wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej. Może być on wywoływany przez wiele czynników, poczynając od zupełnie niegroźnych problemów zdrowotnych, a kończąc na bardzo poważnych chorobach. Jednak należy pamiętać, że nie tylko ból powinien nas skłonić do wykonania tego badania. Istnieje szereg innych objawów, które mogą powodować mniejszy lub większy dyskomfort i w konsekwencji spowodować konieczność zgłoszenia się na badanie USG. Do niepokojących objawów należy zaliczyć częste i bolesne wzdęcia, problemy z funkcjonowaniem wątroby lub wyczuwalne w badaniu palpacyjnym zgrubienia, czy powiększenie któregokolwiek z narządów wewnętrznych. Niejednokrotnie podczas takiego badania można na przykład wyczuć powiększoną wątrobę. Jest to wyraźny sygnał, by poddać ten organ szybkiej i dokładnej diagnozie. Dodatkowo, ważnymi wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej, są częste i nawracające problemy trawienne, takie jak zgaga, odbijanie czy uczucie pieczenia w przełyku. Oprócz tego do niepokojących objawów należy zaliczyć częste i długotrwałe biegunki, obstrukcje czy wymioty, krwawienie z układu moczowego, czy wydalniczego, drastyczne zmiany wagi o niejasnym podłożu, a także przebyte urazy brzucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy wystąpienia niepokojących dolegliwości, najlepiej jest skontaktować się najpierw z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wstępne badanie i skieruje pacjenta na dalsze etapy diagnostyczne. W przypadku przewlekłych bólów brzucha możemy się spodziewać, że zaraz po wykonaniu podstawowego badania krwi i moczu, lekarz skieruje nas na badanie USG jamy brzusznej.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej, jak każde inne badanie USG, jest doskonałym narzędziem diagnostycznym. Jest szybkie i bezbolesne, a przy tym pozwala skutecznie zajrzeć w głąb organizmu i sprawdzić stan wielu narządów wewnętrznych. Z reguły nie ma potrzeby przygotowywania się do badania USG. Jednak w tym względzie USG jamy brzusznej jest dość wyjątkowe. Wiąże się to z faktem, że podczas badania obserwacji poddawany jest układ trawienny i moczowy. Ważne jest więc, by odpowiednio go przygotować. Dzięki temu obraz będzie lepiej widoczny, a diagnoza szybsza i dokładniejsza. Przygotowania nie są bolesne, ani też kłopotliwe. Najlepiej jest, by badanie było wykonane na czczo. Jeśli jednak odbywa się ono w godzinach popołudniowych, to należy wstrzymać się od jedzenia na około 5 godzin przed badaniem. Osoby, którym dokuczają wzdęcia, dzień wcześniej powinny stosować dietę lekkostrawną i zarówno dzień przed badaniem, jak i w dniu jego przeprowadzania, zażyć lek typu Espumisan. Co najmniej na godzinę przed badaniem należy powstrzymać się od palenia papierosów.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

Samo badanie przebiega z reguły dość szybko. Rozpoczyna się ono wywiadem, który lekarz przeprowadza z pacjentem. Następnie pacjent kładzie się na plecach, lekarz nanosi na brzuch specjalny żel i rozpoczyna badanie wodząc głowicą aparatu do USG po powierzchni brzucha. W trakcie badanie USG jamy brzusznej ocenie przez lekarza podlegają takie narządy, jak pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, wątroba i pęcherz moczowy. Dodatkowo, jeśli poddamy się badaniu dopplerowskiemu, to lekarz oceni również aortę brzuszną i inne naczynia krwionośne zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej. Na badanie dopplerowskie zostają skierowani pacjenci z podejrzenie wystąpienia tętniaka. W przypadku tej choroby, aby wyleczenie było możliwe, najważniejszy jest szybki czas reakcji.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *