23 maja, 2024
  • 23 maja, 2024
17 sierpnia, 2019

Paczkomaty-co warto o nich wiedzieć?

Autor 0 850 Views

Paczkomaty to jedna z nowoczesnym form wysyłek przewidziana miedzy innymi dla zakupów internetowych. Paczkomat jest formą odbioru osobistego, która tym różni się od odbiorów pocztowych czy sklepowych, że odbiór można wykonać 24 godziny na dobę.

Dostępność paczkomatów

Paczkomaty dostępne są w Polsce od dobrych już kilku lat, jednak ciągle nie wszyscy klienci je znają i wiedzą jak obsługiwać. Główną barierą ich rozpropagowania była mała liczba tych urządzeń. W ostatnim czasie bardzo zmienia się to na korzyść. Za paczkomaty w Polsce odpowiada firma Inpost, która prowadzi także usługi kurierskie. W ostatnich dwóch latach liczba paczkomatów zaczęła się bardzo szybko zwiększać i jest ich już ponad 4000. Bez problemu można jest znaleźć w dużych, średnich i małych miastach. Ciągle niedostateczna ich ilość jest na terenach wiejskich, ale z pewnością i to będzie się zmieniać. Należy spodziewać się, że paczkomat znajdzie się w każdej wiosce gminnej.

Zalety paczkomatów

Paczkomaty mają swoje liczne zalety. Przede wszystkim kosztują mniej od przesyłek kurierskich i jednocześnie można nimi wysyłać dosyć duże przedmioty. Paczka wysłana tą drogą idzie zwykle 2 dni robocze. Największa zaleta paczkomatów to poczucie niezależności. Gdy klient wybierze taką formę dostawy nie musi czekać w domu na kuriera tylko sam idzie odebrać przesyłkę w dogodnym dla niego momencie. Odbieranie przesyłek jest proste. Dostajemy na SMS oraz na maila kod. Na ekranie paczkomatu wstukujemy nasz numer telefonu i właśnie wskazany kod. Skrytka się otwiera i to w zasadzie wszystko. Nadawanie przesyłek, które są zdalnie opłacone i mają etykietę wypełnioną w Internecie i wydrukowaną również jest proste. Wystarczy zbliżyć kod kreskowy z etykiety do czytnika i odpowiednia skrytka się otwiera.
Korzystając z paczkomatów należy pamiętać, że tą drogą nie wyślemy bardzo dużych przedmiotów typu pralka czy zmywarka. Problem może pojawić się także wtedy, gdy dany paczkomat jest przepełniony. Wtedy odbiorca dostaje informację, że przesyłka wraca do najbliższego punktu obsługi, później jest kolejna próba umieszczenia paczki w paczkomacie. Jeśli klient przez określony czas nie odbiera paczki to wraca ona do POK i tylko tam można ją odebrać. Niestety punkty obsługi często usytuowane są daleko.

Przyszłość paczkomatów

Paczkomaty na tyle dobrze przyjęły się na polskim rynku, że również inne firmy chcą zainwestować w automaty do wysyłek. Takie plany ma Poczta Polska, która planuje stworzyć podobne automaty, które będą umieszczane w środku dużych marketów.

  Biznes
Następny

Jak właściwie gospodarować kondensatem?

19 sierpnia, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *