Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często związane jest z koniecznością pozyskania dodatkowych środków finansowych. Powody takiej sytuacji mogą być różne. Niezależnie jednak od przyczyn przedsiębiorcy w takiej sytuacji szukają na siebie najlepszych rozwiązań. Na szczęście takich sposobów jest kilka.
Jednym z podstawowych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na prowadzenie biznesu jest zaciągnięcie kredytu. Często kredyt wykorzystywany jest do pokrycia bieżących kosztów, ale także wykorzystywany jest w celach inwestycyjnych. Zaletą kredytu jest fakt, iż jego koszty przedsiębiorca może zaliczyć jako kaszty uzyskania przychodu. Wszystko jednak zależy od rodzaju kredytu i jego przeznaczenia. Niestety jest to jednak rozwiązanie, które często nie jest dostępne dla firm krótko działających na rynku. Nie posiadają one bowiem jeszcze wystarczającej zdolności oraz historii kredytowej.
Drugim często wykorzystywanym rozwiązaniem jest sięganie po różnego rodzaju dotacje oraz programy pomocowe. Najczęściej dotyczy do dotacji ze środków unijnych. Tak pozyskane środki najczęściej wykorzystywane są w celach rozwojowych. Przedsiębiorstwa na pozyskane z dotacji środki rozbudowują swoje struktury, rozpoczynają budowę nowych hal produkcyjnych czy wdrażają nowe rozwiązania technologiczne.
Wśród przedsiębiorców bardzo dużą popularnością cieszy się także leasing. W ramach leasingu firmy mogą pozyskać nie tylko samochody, ale także różnego rodzaju maszyny, urządzenia czy sprzęt elektroniczny. Leasing jest rozwiązaniem dużo tańszym niż zakup wymienionego sprzętu. Dlatego często korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy dopiero są na początku swojego biznesu. Co ważne, raty w ramach umowy leasingowej przedsiębiorca może wliczyć w koszty. Jest to zatem także korzystne rozwiązanie z punktu widzenia podatkowego.
Od kilku lat firmy coraz częściej korzystają także z usługi faktoringi. Dzięki temu firma ma możliwość wciąż utrzymywania płynności finansowej. Usługa tak działa w ten sposób, iż fakturę wystawioną na kontrahenta opłaca firma faktoringowa. Przedsiębiorstwo zatem zawsze otrzymuje swoje środki finansowe w bardzo krótkim czasie. Z drugiej strony, to firma faktoringowa bierze na siebie odpowiedzialność pozyskania środków od kontrahenta.