13 czerwca, 2024
  • 13 czerwca, 2024
22 sierpnia, 2019

Dostęp do różnorodnego taboru – co wybrać – firmę transportową czy organizatora transportu?

Autor 0 5986 Views

Wiele przedsiębiorstw zleca przewożenie towarów firmom zewnętrznym, ponieważ outsourcing usług transportowych jest dobrym sposobem na redukcję kosztów i ryzyka, pozwala również na zwiększenie elastyczności działania firmy.

Firmy transportowe, zajmujące się przewożeniem towarów, świadczą swoje usługi w zakresie przewozów krajowych i międzynarodowych, zazwyczaj oferując ich realizację z wykorzystaniem drogowych środków transportu.

Wady i zalety korzystania z usług firm transportowych

Przedsiębiorstwo, które zleca przewóz towarów firmie transportowej, nie musi przejmować się kosztami utrzymania floty pojazdów, a wszystkie wyzwania, wiążące się z przewozem towarów pozostają w gestii wykonawcy usługi, łącznie z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo towaru. Jednak warto również wymienić wady takiego posunięcia, do których zalicza się brak możliwości dokonania wyboru gałęzi transportu. Firmy transportowe posiadają co prawda, bogatą flotę różnorodnych pojazdów, wśród których znajdują się samochody ciężarowe o znacznej ładowności, jednak podczas przewozów dużych partii towaru korzystniejszym rozwiązaniem byłaby na przykład kolei. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy sporadycznym korzystaniu z usług firm transportowych, jednak w przypadku stałej współpracy korzystniejszy jest wybór oferty doświadczonej firmy spedycyjnej.

Obowiązki spedytorów

Profesjonalny organizator transportu czyli spedytor to przedsiębiorca, którego zadaniem jest organizowanie przewozu ładunków. Świadczy on usługi spedycyjne, czyli organizuje przewóz, wystawia odpowiednie dokumenty, w zależności od użytego środka transportu. W ramach jego usług mieści się udzielanie porad, dokonywanie wyboru najbardziej odpowiednich pojazdów oraz planowanie tras przewozu, przygotowanie dokumentów handlowych, a także odprawy celne i monitorowanie ruchu przesyłek, jak też informowanie na bieżąco o miejscu ich pobytu, a w przypadku wystąpienia takiej konieczności sporządzenie protokołu szkodowego.

Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala przedsiębiorcom w większym zakresie zająć się rozwojem swojej podstawowej działalności. Doświadczony spedytor, za sprawą fachowej wiedzy oraz dysponowania siecią sprawdzonych kontaktów, jest w stanie poradzić sobie z każdym zleceniem, jednocześnie przejmując część obowiązków zlecającego, który nie musi wyszukiwać najbardziej korzystnych ofert przewozowych, ani wybierać optymalnych tras przewozu.  

Korzyści ze współpracy

Szczególnie w handlu międzynarodowym obsługa transportowa jest bardzo złożonym procesem, zatem wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o wysyłkę towarów na duże odległości. Wówczas trzeba stosować różne środki transportu, a także liczyć się z tym, iż towar będzie wiele razy przeładowywany. Cały proces musi być tak zorganizowany, aby towar dotarł na miejsce w odpowiednim terminie, nie uległ po drodze uszkodzeniu, należy pamiętać również o skompletowaniu wszystkich wymaganych i we właściwy sposób wypełnionych dokumentów.

Za wybraniem firmy spedycyjnej przemawia jej znajomość rynku transportowego, ponieważ dzięki temu spedytor może wybrać optymalny środek transportu i trasę dowozu określonego ładunku. Jest również w stanie wynegocjować z przewoźnikami bardziej korzystne warunki przewozu, zatem pomimo konieczności zapłaty za usługę spedycyjną koszt transportu wypada taniej. Ponadto ponosi on odpowiedzialność za utratę, ubytki albo za uszkodzenie towaru wówczas, gdy sprawuje nad nim pieczę. Do niego należy także obsługa całości procesu od finansowo-prawnej strony, a zatem wszelkie czynności bankowe oraz ubezpieczeniowe, czy też dotyczące uzyskania atestów.

Wszechstronność albo specjalizacja

Firm spedycyjnych działa na rynku sporo, największe z nich są w stanie przewieźć każdy ładunek do wszystkich zakątków świata, nierzadko posiadają one również własne środki transportu, przedstawicielstwa oraz sieci agentów. Mniejsi spedytorzy często są bardziej wyspecjalizowani, na przykład oferują swoje usługi tylko w odniesieniu do konkretnych rodzajów ładunków, albo przy wykorzystaniu danych rodzajów transportu, mogą również specjalizować się w transporcie w określonych kierunkach, dysponują ponadto doskonałą znajomością rynków zagranicznych oraz panujących na nich zwyczajów.

Skorzystanie z tak profesjonalnej pomocy pozwala przedsiębiorcom uzyskać długofalowe i pozytywne skutki finansowe, gdyż za sprawą właściwej optymalizacji całego łańcucha logistycznego przedsiębiorcy mogą znacznie ograniczyć koszty, większość z nich traktuje więc współpracę z firmami spedycyjnymi jako inwestycję, która z czasem przynosi wymierne korzyści.

  Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *