25 lipca, 2024
 • 25 lipca, 2024
20 grudnia, 2019

Pakowarki kątowe dla przemysłu spożywczego

Autor 0 1269 Views

Materiały, które są  przeznaczone do kontaktu z żywnością, a więc przede wszystkim opakowania bezpośrednie, nie mogą stanowić źródła zagrożenia chemicznego, ani zanieczyszczeń, jakie mogłyby być przekazane do produktu spożywczego, a co za tym idzie nie mogą one powodować zmian wyglądu, smaku oraz zapachu pakowanej żywności podczas jej przechowywania.

Również maszyny do pakowania produktów spożywczych muszą być odpowiednie. Tego rodzaju maszyny winny umożliwiać pakowanie żywności w sposób uniemożliwiający jej zanieczyszczenie czy zniszczenie, a także spełniać wymagania dotyczące wydajności, dokładności zapakowania produktów, odporności samych maszyn pakujących na uszkodzenia, a także wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Te i wiele innych wymagań spełniają nowoczesne maszyny do pakowania w folię poliolefinową, przeznaczone specjalnie dla producentów żywnościzgrzewarki kątowe SIMPACK dla przemysłu spożywczego.

Zgrzewarki kątowe – co to takiego

Zgrzewarka kątowa jest urządzeniem służącym do zgrzewania, a więc zamykania produktu w folii poliolefinowej. Z pomocą takiej zgrzewarki można pakować produkty pojedynczo lub tworzyć zbiorcze opakowania. Do pakowania zastosowanie znajduje folia w postaci półrękawka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju zgrzewarek, jednak włoska firma SIMPACK jest producentem profesjonalnych zgrzewarek kątowych, dedykowanych specjalnie do żywności.

Zgrzewarki kątowe do żywności firmy SIMPACK – seria FP FOOD

Zgrzewarki kątowe firmy SIMPACK z serii FP FOOD dedykowane są specjalnie do pakowania żywności. Zostały wykonane ze stali szlachetnej INOX (AISI304), a producent wyposażył je dodatkowo w taśmę przenośnikową, która powstała zgodnie z normami FDA, UE i USDA odnoszące się do kontaktu z artykułami spożywczymi. Dzięki tym właściwościom zgrzewarki kątowe SIMPACK FP FOOD mogą być używane do pakowania artykułów spożywczych, a więc mięsa, ryb, mrożonek, serów czy czekolady.

SIMPACK FP560A – półautomatyczna zgrzewarka kątowa do pakowania w folie termokurczliwe

FP 560A to półautomatyczna zgrzewarka kątowa, przeznaczona do pakowania w folie termokurczliwe. Jest ona wyposażona w:

 • automatyczny system zgrzewania;
 • nawijak odpadu folii w standardzie;
 • pokrytą teflonem listwę zgrzewającą;
 • chłodzenie listwy zgrzewającej płynem chłodzącym z wymuszonym obiegiem, co jednocześnie przedłuża jej żywotność;
 • podgląd stanu płynu chłodzącego;
 • regulowaną wysokość transportera;
 • ruchomy blat, który wyprowadza produkt, przegubowo oddzielony od rozwijaka folii co pozwala lepiej dostosować folię do rozmiarów pakowanego produktu;
 • możliwość automatycznego wyjścia produktu na napędzanej taśmie.

Zgrzewarka to sterowana jest za pomocą systemu FLEXTRON®, który wyposażony jest w:

 • wielojęzykowy panel sterujący, z alfanumerycznym wyświetlaczem LCD, a także 16 bitowy mikroprocesor i przekaźniki statyczne, jakie umożliwiają łatwe i precyzyjne kontrolowanie parametrów maszyny, a zatem regulacje temperatury zgrzewania oraz czasu wyjścia produktu na napędzanej taśmie;
 • automatyczne zamykanie oraz otwieranie ramienia zgrzewającego za pomocą silnika jakim steruje inwerter;
 • regulacja opóźnienia otwierania ramienia zgrzewającego – czujnik ramienia zgrzewającego został dodatkowo zabezpieczony przed wypadkiem;
 • system pozwala również na zapamiętanie 10 różnych cykli pracy oraz wyświetlanie błędów.

Modułowa sekcja zasilania w tej zgrzewarce została oddzielona od panelu sterującego, składa się ona z długotrwałych przekaźników statycznych, jakie usprawniają obsługę, ponadto w przypadku awarii istnieje możliwość wymiany uszkodzonego modułu bez utraty danych jakie zostały zapisane w pamięci. Front maszyny otwiera się, co gwarantuje łatwy dostęp serwisowy. Maszynę wyposażono również w tak zwany przycisk awaryjny, cechuje się ona także ograniczonym zużyciem energetycznym.

Zgrzewarka FP 560A jest przeznaczona do pakowania produktów o maksymalnej wysokości 230 mm, może wytworzyć w ciągu godziny 1500 opakowań.

FP870A – półautomatyczna zgrzewarka kątowa do pakowania w folie termokurczliwe

Półautomatyczna zgrzewarka kątowa do pakowania w folie termokurczliwe FP870A  to urządzenie posiadające wszystkie funkcjonalności swojej poprzedniczki. Od zgrzewarki FP 560A różni ją jednak to, iż można z jej pomocą pakować produkty nieco większe, jakich wysokość nie przekracza 300 mm, jednak w ciągu godziny może ona wytworzyć nieco mniej opakowań – do 900 sztuk.

Inne zgrzewarki z serii FP FOOD

FP6000 automatyczna zgrzewarka kątowa do folii termokurczliwych jest kolejną zgrzewarką przeznaczoną do pakowania żywności. Jest ona nieco mniejsza od swoich poprzedniczek, może pakować produkty o maksymalnej wysokości 150 mm, a w ciągu godziny jest w stanie wytworzyć do 3000 opakowań, posiada również system do centrowania folii z nadrukiem.

Następna automatyczna zgrzewarka kątowa FP 6000CS jest urządzeniem posiadającym dodatkową funkcję, a mianowicie centrowanie zgrzewu. Może ona pakować produkty o wysokości nieprzekraczającej 200 mm, a w ciągu godziny wytwarza 3600 opakowań.

Funkcję centrowania zgrzewu posiada także automatyczna zgrzewarka kątowa FP 8000 CS, jednak może ona pakować produkty nieco większe, do 250 mm, niestety, jej wydajność jest niższa i wynosi do 2700 opakowań w ciągu godziny.

Wszystkie maszyny pakujące firmy SIMPACK zostały skonstruowane zgodnie z europejskimi normami CE, są one energooszczędne, wydajne i nisko awaryjne. Producenci artykułów spożywczych, którzy już zdecydowali się na zakup jednej  ze zgrzewarek kątowych SIMPACK FP FOOD zdecydowanie usprawnili dzięki temu proces pakowania artykułów przeznaczonych do sprzedaży.

Źródło: RomaFolie – folia termokurczliwa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *