13 czerwca, 2024
  • 13 czerwca, 2024
26 sierpnia, 2019

Cięcie strumieniem wody – korzyści ze stosowania metody waterjet

Autor 0 933 Views

Technologia waterjet, ze względu na swoją niezawodność, wszechstronność i łatwość obsługi, stała się jedną z najszybciej rozwijających się technologii tnących i bardzo szybko zaczyna wypierać inne ich rodzaje. W czym tkwi tak duża popularność metody cięcia wodą i jakie korzyści niesie za sobą jej stosowanie w przemyśle wytwórczym?

Niezawodność metody i łatwość obsługi

Zaletą technologii waterjet jest jej niezawodność wynikająca z wykorzystywania podczas procesu obróbki naturalnych właściwości wody oraz doboru odpowiednich parametrów technicznych. To sprawia, że technika cięcia wodą jest przy tym  bardzo prosta w obsłudze i szybka w osiąganiu zamierzonych efektów. Najpierw woda trafia do pompy, która spręża powietrze do ciśnienia osiągającego nawet 4000 atmosfer, by potem być skierowaną do sterowanej przez komputer głowicy tnącej. Znajdująca się w głowicy kryza z kamienia szlachetnego zamienia energię potencjalną strumienia wody w energię kinetyczną, dzięki czemu woda osiąga zawrotną prędkość nawet 1000 m/s i jest w stanie przeciąć każdy materiał.

Cięcie materiałów bez względu na ich rodzaj

Ze względu na swoją niezawodność i uniwersalność maszyna wykorzystująca technologię waterjet jest optymalnym rozwiązaniem dla każdej firmy. Woda jest w stanie przeciąć każdy rodzaj materiału o małej i dużej objętości oraz grubości dochodzącej do 300 mm, co jest wynikiem nieporównywalnie większym w porównaniu z możliwościami innych technologii tnących. Dzięki temu wodą możemy przecinać bezinwazyjnie kamień, szkło, stal, ceramikę, tworzywa sztuczne, aluminium i inne materiały, które są łatwopalne.

Satynowo gładkie krawędzie

Dzięki temu, że technologia waterjet jest procesem, w którym do obróbki materiału nie wykorzystuje się wysokiej temperatury, jest ona dużo bardziej ekonomiczna, pewniejsza i całkowicie bezinwazyjna, umożliwia bowiem uniknięcie niekorzystnego wpływu wysokich temperatur czy naprężenia na cięty materiał. Z racji tego, że krawędzie są wycinane na zimno, zawsze pozostają gładkie i nie pojawiają się na nich charakterystyczne rysy powstające przy użyciu technologii wykorzystującej wysoką temperaturę. Dzięki temu waterjet nie wymaga już dodatkowej obróbki. W przypadku wycinarek plazmowych czy laserowych, które wykorzystują ciepło i wspomagane są przez środki chemiczne, krawędzie ciętego przedmiotu są dodatkowo narażone na działanie czynników zmieniających ich właściwości, co może doprowadzić do przebarwień, odkształceń, a nawet pęknięć.

Bezpieczeństwo i ekonomia

Od momentu wejścia technologii waterjet na rynek produkcyjny dążono do tego, aby proces ten był jak najbardziej bezpieczny, skuteczny, prosty i ekonomiczny. Dzięki wyłącznemu zastosowaniu wody oraz bezpiecznego ścierniwa podczas obróbki waterjet nie tylko nie zmienia struktury ciętego materiału, nie niszcząc jego krawędzi, ale i nie generuje szkodliwych oparów chemicznych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla osób biorących udział w procesie cięcia. 

Korzyści dla środowiska

Dzięki temu, że cięcie strumieniem wody jest procesem cięcia na zimno, to eliminuje ono powstawanie niekorzystnych skutków cięcia występujących podczas pracy z innymi metodami. Stosowanie techniki waterjet jest zatem, w przeciwieństwie do innych technik, w pełni bezinwazyjne i przyjazne dla środowiska. Podczas obróbki, w której wykorzystywana jest wyłącznie woda ze ścierniwem, w przeciwieństwie do maszyn plazmowych czy laserowych, nie są wytwarzane trujące gazy, dymy czy spaliny, a ilość żużlu i popiołu, które pozostają po obróbce mechanicznej, jest minimalna i traktowana jako gruz, który może być składowany na wysypiskach komunalnych. Poza tym zarówno woda, jak i ścierniwo wykorzystywane w technologii waterjet, mogą być wykorzystane ponownie, co dodatkowo obniża koszty cięcia.

źródło: Kobamet

Następny

Wymarzone miejsce dla Ciebie!

27 sierpnia, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *