26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
19 sierpnia, 2019

Jak właściwie gospodarować kondensatem?

Autor 0 1396 Views

Kondensat jest produktem ubocznym powstałym w trakcie procesu sprężania, który nie może być odprowadzony w swojej pierwotnej formie do kanalizacji miejskiej. Osoba, która dopuszcza się tego działania, łamie przepisy ochrony środowiska i może zostać za to surowo ukarana.

Czym tak naprawdę jest kondensat wodno-olejowy?

Kondensat wodno-olejowy jest cieczą, która powstaje w procesie uzdatniania sprężonego powietrza w systemach wykorzystujących kompresory smarowane olejem. Kondensat składa się ze skroplonej pary wodnej, aerozoli olejowych oraz zanieczyszczeń, które powstają wskutek zasysanego przez sprężarkę powietrza cyrkulującego w jej bezpośrednim otoczeniu. Należy do nich kurz, drobnoustroje, substancje chemiczne, a także para wodna czy bakterie, wirusy oraz inne niepożądane związki chemiczne.

Gdzie powstaje kondensat i jakie zagrożenie niesie za sobą jego obecność?

Kondensat powstaje w chłodnicy końcowej, separatorze cyklonowym, instalacji rurowej, osuszaczu chłodniczym, a także w filtrze sprężonego powietrza i zbiorniku sprężonego powietrza. Warto dodać, że skuteczne odprowadzanie kondensatu z układu sprężonego powietrza jest wyjątkowo ważne, szczególnie z punktu widzenia sprawnego działania sprężarkowni. Kondensat stanowi bardzo poważne zagrożenie dla sprawnego działania poszczególnych elementów instalacji sprężarkowej. Może on przyczyniać się do uszkodzenia całego systemu lub też jego pojedynczych elementów i podzespołów, jak również aktywizować procesy korozyjne czy uszkodzić poszczególne elementy sprężarki.

Czy odprowadzanie kondensatu z układu sprężonego powietrza to dobre rozwiązanie?

Odprowadzanie kondensatu z układu sprężonego powietrza wiąże się z koniecznością jego właściwej utylizacji. Odprowadzenie kondensatu wodno-olejowego do kanalizacji wiąże się  wysokim ryzykiem kar za zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Tu szczególną rolę pełni zastosowanie odpowiedniego uzdatniania i odseparowania oleju od wody. Dopiero oczyszczona woda może być odprowadzona do kanalizacji miejskiej. Jest ona wolna od zanieczyszczeń i wtedy może być utylizowana.

Czy można wylewać kondensat bez jego oczyszczenia do kanalizacji miejskiej? Jakie są konsekwencje takiego działania?

Wielu przedsiębiorców, którzy dopuszczają się wylewania kondensatu do kanalizacji miejskiej bez jego oczyszczenia, łamie prawo i naraża się na poważne kary, łącznie z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to bardzo poważna sprawa, ponieważ surowe dyrektywy Unii Europejskiej zabraniają tego procederu, który bezpośrednio wpływa na skażenie środowiska naturalnego oraz zaburzenie prawidłowego działania fauny i flory. Kondensat, który nie jest oczyszczony, może pogarszać jakość wody oraz dostawać się kanalizacją miejską do naturalnych zbiorników wodnych.

Usuwanie kondensatu – dobra praktyka firmy czy wymóg UE?

Usuwanie kondensatu powinno być wprowadzone od początku działalności danej firmy, dlatego też warto zainwestować w doskonałej jakości systemy jego odprowadzania oraz oczyszczania. Są one zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej i przepisami ochrony środowiska naturalnego. Działanie to nie jest aktem dobrej woli właściciela firmy, ale jego obowiązkiem, którego niedotrzymanie zawsze spotka się z poważnymi sankcjami karnymi. Ponadto właściciel, który inwestuje w tego typu systemy, przedłuża żywotność całej instalacji sprężarkowej. Jest to rozwiązanie, jakie w przyszłości zaprocentuje bezawaryjnością systemu sprężania powietrza oraz brakiem potrzeby wymiany poszczególnych sprężarek.

W trakcie ustalania, jakie konkretnie systemy są adekwatne do skutecznego odprowadzania i oczyszczania kondensatu, przede wszystkim należy wykonać proste działania arytmetyczne. Dzięki temu każdy właściciel może być pewien, że jego sprzęt jest właściwie chroniony, zaś działalność nie wpływa na zaburzenie prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *