Podjęcie pracy za granicą pozwala na rozwiązanie problemów finansowych. Dla młodych osób to okazja do usamodzielnienia się i poznania innego kraju, a także nawiązania znajomości. Starsi pracownicy motywowani są potrzebą podreperowania domowego budżetu. Wszystkim osobom, które wyjeżdżają do pracy za granicę, powinno zależeć przede wszystkim na tym, by podejmowane zatrudnienie było legalne.
Praca, która jest podejmowana za granicą, powinna wiązać się z podpisaniem umowy o pracę, a także określeniem w jasny sposób warunków finansowych. Praca nielegalna związana jest bowiem z dużym niebezpieczeństwem. Jest ono spowodowane nie tylko tym, że za przepracowane godziny można nie otrzymać wynagrodzenia, ale również szeregiem innych zagrożeń. W razie wypadku przy pracy czy choroby pracownik jest zdany na siebie. Takie zatrudnienie nie liczy się również do polskiej emerytury. Pracodawcy zatrudniający pracowników „na czarno” mogą nie tylko nie wywiązywać się z wcześniejszych ustaleń dotyczących zarobków, ale także obarczać zatrudnionych obowiązkami ponad ich siły. Ponadto mogą dowolnie przedłużać dzień pracy, często znacznie przekraczając czas ustawowo przyjęty.
Stąd też każda osoba decydująca się na zarobkowy wyjazd za granicę powinna przede wszystkim szukać pracy legalnej – a więc takiej, gdzie podpisana zostanie umowa, w której pracownika będzie obejmować ubezpieczenie, dodatki za nadgodziny czy pracę w wolne dni. Jak znaleźć takie zatrudnienie, nie znając rynku pracy, a także języka?
Wielu Polaków, decydując się na wyjazd za granicę do pracy, jako kraj docelowy wybiera Holandię, a to z uwagi na wielość ofert, a także atrakcyjne zarobki. Istotne jest również przyjazne nastawienie Holendrów, którzy pracowników z zagranicy, a szczególnie z Polski, cenią za pracowitość i rzetelność. Nie zmienia to faktu, że nawet w tym przyjaznym kraju można trafić na nieuczciwego pracodawcę, dlatego pracy należy poszukiwać rozważnie.
Często osoby wyjeżdzające korzystają z pomocy polskich agencji pośrednictwa pracy, które dysponują szeregiem interesujących ofert. Ponadto gwarantują one, że dana praca będzie w pełni legalna, a więc związana z podpisaniem umowy o pracę, jasnym sprecyzowaniem warunków finansowych, ubezpieczeniem i innymi korzyściami wynikającymi z legalności zagadnienia.
Agencje pośrednictwa pracy za granicą, będące polskimi podmiotami, prowadzą działalność według zasad określonych w odpowiednich ustawach. Ponadto oferty, które przedstawiają kandydatom, zostają przez nie dokładnie zweryfikowane pod kątem umiejętności i kwalifikacji danej osoby. Agencje pośrednictwa zazwyczaj proponują oferty powiązane z możliwością zakwaterowania w pobliżu miejsca pracy. Pomagają także w organizacji dojazdu – stąd wybranie takiego sposobu poszukiwania pracy w Holandii jest ze wszech miar zasadne.
Znalezienie odpowiedniego lokum w obcym kraju wcale nie jest proste. Trzeba liczyć się z koniecznością wyszukania i sprawdzenia licznych ogłoszeń. Wynajmujących mieszkanie obowiązuje ponadto konieczność wpłacenia dosyć wysokiej kaucji, nie mówiąc już o regularnych comiesięcznych opłatach, które muszą ponosić. Natomiast zakwaterowanie, które zazwyczaj jest proponowane wraz z zatrudnieniem, w uzyskaniu którego pośredniczy agencja, spełnia wszelkie wymogi. Jeśli chodzi o komfort, mieszkanie znajduje się w pobliżu miejsca pracy, a opłaty, z jakimi należy się liczyć, będą zdecydowanie niższe.
Znalezienie dobrej, sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy i skorzystanie z jej pomocy upraszcza i skraca cały proces związany z poszukiwaniem zatrudnienia w Holandii. Bezpieczeństwo, które można zyskać, jest wystarczającym powodem, dla którego wiele osób wybiera to właśnie rozwiązanie. Nawet te osoby, które wyjeżdżają po raz kolejny i mogą pochwalić się już pewną znajomością holenderskiego rynku pracy i zasad na nim panujących, nawiązują współpracę z polskimi agencjami pośrednictwa, ceniąc sobie ich fachowość i profesjonalizm.