4 listopada, 2024
  • 4 listopada, 2024
23 września, 2020

Charakterystyka ściemniaczy oświetlenia

Autor 0 1637 Views

Regulacja natężenia światła to sposób na stworzenie optymalnych warunków do pracy lub odpoczynku, a także i co często jest pomijane – budowanie nastroju poprzez barwę i jasność oświetlenia. Obsługę tego typu funkcji zapewniają ściemniacze oświetlenia. Warto wskazać, w jakich odmianach występują i na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Elementy tego typu powszechnie wykorzystywane są w budynkach mieszkalnych, biurach, urzędach, szkołach i w halach produkcyjnych. Często wchodzą w skład większego systemu inteligentnego, obsługiwanego w sposób zdalny (za pomocą przycisków, pilotów bądź urządzeń mobilnych).

Co to jest ściemniacz oświetlenia? 

Do czynienia mamy z dość niepozornym urządzeniem, montowanym na szynie lub w puszce podtynkowej. Zazwyczaj spełnia dwie funkcje – odpowiada bowiem zarówno za załączenia i wyłączanie oświetlenia, jak i regulację natężenia światła. Z reguły odbywa się to przy użyciu przycisku chwilowego (dzwonkowego). No chyba że mamy do czynienia ze wspomnianym wcześniej systemem inteligentnym.

Z jakim rodzajem oświetlenia łączony może być ściemniacz? Obecnie najczęściej korzysta się z niego do sterowania oświetleniem LED. Stanowi on kolejny element zarządzania światłem w nowoczesnych domach, mieszkaniach, a także w wielu innych budynkach. Jak wiadomo, diody LED gwarantują mnóstwo korzyści użytkowych. Można je zakupić w wersjach zróżnicowanych pod względem intensywności strumienia świetlnego czy barwy światła. Ściemniacze dodatkowo rozszerzają ich funkcjonalność. Dzięki nim, mogą być wykorzystywane nie tylko jako oświetlenie główne, ale też dekoracyjne. Użytkownik z łatwością dostosuje sposób ich pracy.

To oczywiście nie wszystko. Ściemniacze oświetlenia współpracują też z oświetleniem żarowym, halogenowym, świetlówkami ESL oraz z transformatorami toroidalnymi bądź elektronicznymi. Przed zakupem warto więc dokładnie sprawdzić, jakie jest zastosowanie produktu.

Jak działa ściemniacz oświetlenia? 

Sposób funkcjonowania omawianych urządzeń jest stosunkowo prosty. Ściemniacz zostaje podłączony do instalacji oraz przycisku dzwonkowego – po jego naciśnięciu, powstaje impuls prądu, który powoduje załączenie oświetlenia. Kolejny impuls (aktywowany po ponownym naciśnięciu przycisku) prowadzi do wyłączenia światła.

Warto w tym miejscu podkreślić, że tak rozumiane sterowanie oświetleniem może odbywać się przy użyciu wielu przycisków umiejscowionych w różnych miejscach. Jak natomiast realizowane jest ściemnianie i rozjaśnianie?

  •       Należy przytrzymać przycisk włącznika przez dłużej niż sekundę – pozwoli to na ustawienie konkretnego natężenia do maksimum lub minimum.
  •       Kierunek zmiany natężenia jest zależny od ściemniacza. Zmienia się przy każdorazowej nastawie (jaśniej-ciemniej-jaśniej).
  •       Urządzenia występują w wersjach z pamięcią ustawień / bez pamięci – po wyłączeniu oświetlenia i ponownym włączeniu, wraca ono do poprzednio ustawionej  jasności lub w przypadku ściemniaczy bez pamięci – do maksymalnej jasności.

Jaki ściemniacz oświetlenia wybrać? 

Najważniejszym kryterium wyboru urządzenia powinien być oczywiście rodzaj oświetlenia wykorzystywanego w budynku. Ściemniacze najczęściej stosowane są wraz z żarówkami LED, jednak oferowane są również modele do oświetlenia żarowego i halogenowego. Niektóre produkty współpracują też z transformatorami toroidalnymi, elektronicznymi i świetlówkami ESL. To oczywiście nie wszystko. Warto zwrócić uwagę także na:

  •       zabezpieczenia – zazwyczaj jest to ochrona termiczna. W razie przegrzania, ściemniacz sygnalizuje problem (np. poprzez 3-krotne mrugnięcie sterowanymi lampami) i się wyłącza,
  •       współpracę z zasilaczami transformatorowymi i elektronicznymi – stosowane są między innymi do zasilania lamp halogenowych. Zawsze należy najpierw wykonać testy ściemniacza, ponieważ mogą wystąpić problemy z jego działaniem,
  •       maksymalna moc podłączonych lamp – przekroczenie tej wartości może prowadzić do uszkodzenia urządzenia,
  •       dodatkowe funkcje – na przykład automatyczne wykrywanie obciążenia i nastawa szybkości rozjaśniania i ściemniania.

Ściemniacze oświetlenia to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają dostosować pracę lamp do własnych upodobań. Podczas ich zakupu należy jednak zwrócić uwagę na szereg istotnych funkcji. Umożliwi to dopasowanie sprzętu do specyfiki instalacji.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Następny

Wywrotki do transportu kruszywa

23 września, 2020 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *