24 kwietnia, 2024
  • 24 kwietnia, 2024
3 grudnia, 2022

Zalety i wady mieszkania na parterze – dla kogo to polecana opcja?

Autor 0 568 Views

Wybór mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Potencjalnych nabywców interesuje nie tylko lokalizacja, cena za mkw. czy też metraż, ale również piętro, na którym znajduje się lokum. Wśród dostępnych opcji wymienić można m.in. mieszkania na parterze. Jakie są ich największe atuty, a co przesądza o tym, że część osób rezygnuje z ich zakupu? Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady mieszkania na parterze?

Główne atuty mieszkania na parterze – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Chociaż wydawać by się mogło, że nie ma aż tak dużego znaczenia, wpływa na komfort mieszkania. Piętro, bo o nim mowa, to jeden z elementów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokum. W przeciwnym razie nieruchomość może nie spełnić oczekiwań. Wśród dostępnych opcji są m.in. mieszkania na parterze. Lokali znajdujących się na poziomie gruntu nie brakuje zarówno na rynku wtórnym, jak i w ofertach deweloperów. Jakie są ich największe atuty? Dlaczego warto mieszkać na parterze?

  1. Wygoda. Żeby dostać i wydostać się z mieszkania, nie trzeba korzystać ani z windy, ani ze schodów. Czasem lokum od drzwi budynku dzieli zaledwie kilka kroków. Zapewnia to wygodę korzystania z mieszkania, zwłaszcza w blokach, gdzie nie ma windy.
  2. Niższa cena. Z uwagi na mniejszy popyt ceny mieszkań na parterze często są niższe niż ceny nieruchomości zlokalizowanych na innych kondygnacjach. W zależności od metrażu nabywca może zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. To kusząca propozycja, zwłaszcza jeśli lokalizacja mieszkania jest dogodna, a dla nabywcy liczy się każda złotówka. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na dodatkowe miejsce postojowe lub wyższy standard wyposażenia mieszkania.
  3. Brak uzależnienia od windy. O ile wyjście na czwarte piętro nie stanowi dla zdrowych osób większego problemu, tak sprawa komplikuje się w sytuacji, gdy drogę trzeba pokonać z zakupami lub dzieckiem na ręku. Osoby mieszkające na parterze nie muszą się tym przejmować. Nie martwią się też tym, czy winda zadziała lub czy ładunki o sporych gabarytach, np. meble, się w niej zmieszczą, jeśli zajdzie potrzeba ich wniesienia lub wyniesienia z mieszkania.
  4. Dostęp do ogródka. Deweloperzy coraz częściej oferują w swoich portfoliach mieszkania na parterze z ogródkiem. Dodatkową przestrzeń można zaaranżować według własnego pomysł, urządzając np. strefę relaksu lub zabaw dla dzieci. To opcja, którą docenią także właściciele czworonogów.

Mieszkanie na parterze ma wiele zalet. To opcja warta rozważenia nie tylko w przypadku osób starszych i schorowanych, ale również rodzin z dziećmi czy też właścicieli czworonogów. Lokum znajdujące się na poziomie gruntu jest bowiem niezwykle komfortowe w użytkowaniu.

Wady mieszkania na parterze – dlaczego lepiej kupić lokum na innym piętrze?

Wśród największych wad mieszkania na parterze zaliczyć można mniejszy stopień prywatności. Jeżeli budynek zlokalizowany jest blisko chodnika dla pieszych, istnieje ryzyko, że przechodnie będą zaglądać mieszkańcom w okna. Oczywiście, istnieją skuteczne sposoby, aby uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami, takie jak montaż firan, zasłon czy też rolet. Niemniej nie każdemu będzie odpowiadać bliskość przechodniów.

Przeciwnicy mieszkania na parterze wskazują również na mniejsze bezpieczeństwo. Do lokum znajdującego się na poziomie gruntu łatwiej się włamać. Wystarczy przez przypadek zostawić otwarte okno, aby ułatwić złodziejowi zadanie. Oprócz sąsiedzkiej czujności bezpieczeństwo mieszkań na parterze zwiększa oświetlenie i monitoring. Dlatego zarówno spółdzielnie oraz wspólnoty, jak i sami deweloperzy coraz częściej inwestują w te udogodnienia.

Mieszkanie na parterze ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego jego wybór powinien zostać poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb i preferencji. W przeciwnym razie lokum  nie usatysfakcjonuje mieszkańców. Co ważne, niewielkie mankamenty lokum nie powinny przesądzać o wyborze, gdyż można je łatwo zniwelować. Dla przykładu, jeśli potencjalnym nabywcom zależy na prywatności, powinni pomyśleć o montażu rolet w oknach.

Następny

Czy wietrzenie domu ma sens?

16 grudnia, 2023 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *